Tegyünk különbséget az intimterületi problémák között!

Számos tünet keserítheti meg a nők életét: akár hüvelyszárazságról, akár valamilyen fertőzésről van szó, a tüneteket feltétlenül kezelni kell, az eltérő problémákra eltérő gyógymódok vannak.

Tegyünk különbséget a különböző intimterületi problémák között!

Fertőzések

A leggyakoribb intim fertőzések a bakteriális, vagy gombás fertőzés következtében alakulnak ki.

Bakteriális vaginózis

A hüvelyflóra egyensúlyának felborulásának következtében a hüvely savas pH-ja lúgos irányba tolódik el. Az alapvetően savas pH-t a Lactobacillusok nagy aránya biztosítja, hiszen ezek a baktériumok tejsavat termelnek, így a kórokozók nem tudnak megtelepedni. Amikor viszont a tejsavbaktériumok mennyisége lecsökken, és lúgos pH alakul ki, a kórokozó baktériumok könnyen elszaporodnak. Ez különböző tüneteket okoz: híg, fehér, vagy szürkés színű és kellemetlen szagú hüvelyváladék.

Gombás fertőzés

A hüvelyflóra egyensúlyának következtében nemcsak a kórokozó baktériumok, hanem az amúgy a hüvelyben kis mennyiségben előforduló Candida gombák gyors szaporodásnak indulhatnak. Ez hamar tüneteket okoz, sárgásfehér, sűrű hüvelyváladék, emellett égő, viszkető érzéssel.

Fontos, hogy, ha valamilyen fertőzésre utaló tünetet tapasztalunk, minél hamarabb forduljunk szakorvoshoz!

Mind a bakteriális, mind pedig a gombás fertőzések esetén hatékony segítséget nyújthat a Gynophilus hüvelykapszula, amely egyedülálló hármas hatásával helyreállítja a hüvelyflóra egyensúlyát, visszaállítja a savas kémhatást, védőréteget alakít ki a hüvelyfalon, ezáltal visszaszorítja a kórokozó baktériumok és gombák mennyiségét.

Hüvelyszárazság

Amikor a petefészekben termelődő ösztrogén mennyisége csökken, és kellemetlen, égő, feszülő érzés alakulhat ki a hüvelyben. A menopauza során (és után) ez gyakori jelenség, de fiatal nőknél is kialakulhat a következő esetekben:

  • szülés után,
  • szoptatás során,
  • fogamzásgátló mellékhatásaként
  • tartós stressz, vagy trauma hatására

A kezelés sokszor jelent ösztrogéntartalmú, helyi hatású készítményeket, de vannak esetek, amikor ezek nem használhatók.

Mindenképp keressük fel a nőgyógyászt, hogy a megfelelő gyógymódot írja elő a számunkra!


Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.