A hüvelygyulladás tünetei

Az orvosi gyakorlatban gyakori problémát jelentenek a húgyúti és a hüvelyi fertőzések. Sok nő mindennapi életét keserítik meg a különböző eredetű hüvelygyulladások, amelyeknek igen jellegzetes tünetei vannak.

A hüvelygyulladás leggyakoribb tünetei

Rendellenes hüvelyi folyás

Rendellenes a folyás (váladékozás), ha az a szokásosnál nagyobb mennyiségű, kellemetlen szagú vagy megváltozott állagú. A hüvelyi folyás rendellenes akkor is, ha a színe eltér a szokásostól:

  • bakteriális hüvelygyulladás esetén általában szürke, egynemű (homogén), fehér vagy sárgás, bő folyás tapasztalható
  • gombás fertőzés esetén sűrű, sajtszerű folyás, amely gyakran a hüvely falára tapad
  • Trichomonas fertőzés esetén szürkészöld vagy sárgás, habos folyás jelentkezik.

Csípő érzés, viszketés

A bakteriális hüvelyfertőzések tipikus tünete a viszkető érzés a hüvely belsejében és a hüvelybemenet, illetve a szeméremtest környékén. Gombás hüvelyfertőzés esetén általában a hüvely környéke is érintett, és csípő, égető tünetek jelentkeznek.

Égető érzés

Mind a bakteriális eredetű hüvelyfertőzésnél, mind a gombás eredetű hüvelyfertőzésnél, mind pedig a Trichomonas vaginalis okozta fertőzésnél jelentkezhet ez a tünet.

Kellemetlen, halszagra emlékeztető folyás

Elsősorban a bakteriális eredetű hüvelygyulladásnál jelentkezik. E tünet a szexuális együttlétek után, illetve tisztálkodás után erősödhet. Ennek oka az, hogy ilyen esetekben a hüvely savas pH-ja megváltozik, így a kórozó baktériumok nagyobb mértékben el tudnak terjedni.

Fájdalom

A gombás fertőzés egyik ismertetőjele a fájdalom, amely egyrészt közösüléskor, másrészt vizeletürítéskor is jelentkezhet.

„A tüneteim megint előjöttek. Mit tegyek?”

A hüvelygyulladás tünetei A kezelőorvos felkeresése nemcsak a tünetek megjelenésekor, hanem a korábbi kezelés után esetlegesen visszatérő tünetek észlelésekor is elengedhetetlen.

Sajnos a hüvelygyulladás kezelése során gyakran tapasztalható, hogy az antibiotikumokkal a kórokozók többé-kevésbé elpusztíthatóak, de ezzel egyidejűleg – a kezelések során illetve a betegség következtében – a hüvely védekező képessége is csökken. Felborul a normális hüvelyflóra, így a jótékony laktobacillusok (tejsavbaktériumok) száma is csökken. Az utóbbi időben felismerték, hogy a jótékony baktériumok helyi, hüvelyi alkalmazása gyorsan helyreállítja a normális hüvelyflórát. A Gynophilus egy újonnan kifejlesztett hüvelykapszula, amely a megfelelő laktobacillust (Lactobacillus casei rhamnosus), a megfelelő mennyiségben (109 csiraszám) tartalmazza, így gyors hatást biztosít a hüvelyflóra egyensúlyának visszaállításához.

A Gynophilus hüvelykapszulát hüvelygyulladás esetén, mind a lokális mind a szájon át történő antibiotikus és gombaellenes kezelés kiegészítésére 7 napig alkalmazzuk (2 kapszula/nap). Fenntartó kezelésnél pedig a hüvelygyulladás specifikus kezelésének befejezése után 14 napon át, napi 1 kapszula adagban alkalmazandó. Ha tehát a hüvelygyulladás tüneteit tapasztaljuk, forduljunk feltétlenül szakorvoshoz, és ne feledkezzünk meg a hüvelyflóránk helyreállításáról és a hüvely védekezőképességének a javításáról!